Tegnapi nap folyamán megjelent az első tájékoztatás az új AKG támogatásról. Lassan elérkezünk oda, hogy beszélnünk kell az AKG újabb ciklusáról. Akár megújítani akarod a támogatásod vagy új belépő leszel a támogatási rendszerbe érdemes már most informálódni. A most kiadott tájékoztató alapján lesznek változtatások a támogatás rendszerében.
De milyen változások lesznek az új AKG támogatásban
Talán, ami a legfontosabb, hogy az eddigi 16 tematikus előíráscsoportot lecsökkentik 10 re. Ez nagy könnyebbség, hiszen az eltérő előíráscsoportokban eltérők voltak a vállalások és sok gazdálkodó belezavarodott a rengeteg előírásba. Ez talán kicsit könnyebb lesz a következő turnusban. Természetesen így sem lesz egyszerű észben tartani a vállalásokat, de ha a Morva Növénydoki AKG támogatási szolgáltatását választod, akkor mi figyelünk erre neked.
Fontos változás lesz, hogy két új tematikus előíráscsoport is bevezetésre kerül, mégpedig a Talajmegújító szántó és a Natura 2000 szántó. Egyenlőre még sok információnk nincs az előírás csoportokról, de az biztos, hogy komoly összegek fognak járni azoknak, akik ezeket választják majd.
Amire viszont már most érdemes lesz figyelni, ha gondolkozol az új AKG támogatásról
Hamarosan itt az ideje végig gondolni a következő évi vetésszerkezetet és ha tervezed a támogatást akkor van néhány vállalás, amit már most észben kell tartanod.
12%-os lejtő korlátozás:
Horizontális szántó, Talajmegújító szántó és Natura 2000 szántó esetében, ha nem no-till technológiával termesztetek, akkor 12%-nál nagyobb lejtésű táblákon kapás kultúrák termesztése tilos lesz! Tulajdonképpen a Feltételesség rendszerének szigorításáról van szó. Mindenképpen figyeljetek oda, ha van 12%-nál nagyobb lejtésű táblátok és termeltek napraforgót és kukoricát akkor ezeken a táblákon 2025-től, ha AKG támogatásban indultok ezt már nem tehetitek meg. Ez a leglényegesebb pontja ennek a tájékoztatónak. Alap vállalás lesz, tehát ez minden érintett tematikus előíráscsoportban betartandó!
Kalászos és kapásnövények minimális 30%-os aránya
Talajmegújító szántó esetében kötelező lesz a támogatási időszak 5 éve alatt, minden évben a teljes támogatásba vont terület 30%-án ezt a két növénycsoportot vetni. Szerintem ez megugorható dolog, aki normási gazdálkodást folytat ez meglesz!
Kötelező 10%-os zöldugar
Natura 2000 szántó előírás csoportban a zöldugar és vagy méhlegelő területaránya legalább 10%-nak kell lennie. Tehát a vetésszerkezeti tervezésnél ezt így kell kalkulálnotok. Szintén alap vállalás lesz, tehát minden Natura 2000 szántón ezt be kell tartani majd!
MTÉT szántó vetésszerkezete
Itt is változás lesz legalább 20%-20%-20% kalászos, évelő szálas pillangós és zöldugar vagy méhlegelő arányt kell tartanunk minden évben. És minden egyéb más kultúra maximum 25%-át teheti ki a gazdaságunknak. Szintén alap vállalás lesz, tehát már az őszi vetéseknél így kell tervezni azoknak a gazdálkodóknak, akik Magas Természeti Értékű területen gazdálkodnak.
Ezzel végig is értünk az Alap vállalások során, jöhetnek a vetésszerkezetet érintő választható előírások.
Vetésszerkezeti előírás
Horizontális szántó és Talajmegújító szántó tematikus előíráscsoportban az eddig 15% szálas és 5% zöldugar vállalás megváltozik. 2025-től a szálas pillangós takarmánynövény és a zöldugar és/vagy méhlegelő együttes részarányának kell 20%-nak lennie, méghozzá úgy, hogy csak a zöldugar/méhlegelőre van minimálisan előírt 5%-os területarány. Nem nagy változás, de azért lényeges.
Aszály- vagy erózióérzékeny területek:
Horizontális szántó és Talajmegújító szántó esetében a kapás kultúrák részaránya a teljes bevont területhez viszonyítva nem haladhatja meg a 20%-ot. Választható előírás tehát nem kötelező választani, kíváncsi leszek mekkora támogatási összeget csatolnak ehhez!
Zöldugar vagy méhlegelő szegély:
Minden szántóföldi előírásnál a már megszokott teljes kerület 25%-án létesítendő szegély előírás szélessége fog változni. A 10 méteres szélességről 20 méteres szélességre fog kiterjedni a maximális szegély szélessége. Ez főleg azoknak a gazdálkodóknak lesz előny, akik vadkárral küzdenek. Így a vadjárta területeken már 20 méteres pufferzónát hozhatnak létre, amivel csökkenthetik a vadak által okozott károkat.
Táblaméret korlátozás:
Az előző támogatási ciklusoktól eltérően, 2025-ben már nem fogják elfogadni azt, hogy 5 hektárnál nagyobb a táblám, mert még nem a támogatási időszakban vetettem az őszi kultúrámat. Így akik tervezik a terület méret korlátozás vállalást tenni azoknak az őszi vetését is már e szerint kell kivitelezni. Szintén választható előírás tehát nem kell tőle megijedni 😊
Egyenlőre ennyit infót tudunk az új AKG támogatásról, de legalább már valami már elindult az ügyben. Ha szakértő csapatra szeretnéd bízni a támogatásod menedzselését akkor nézd meg a Morva Növénydoki AKG támogatás szolgáltatását és bízd profikra pályázatod.
Ha tetszett a cikk és szeretnél a lehető leghamarabb értesülni a mezőgazdaságot érintő aktualitásokról akkor iratkozz fel hírlevelünkre.
Üdvözlettel: Morva Tamás