A növényvédelem fontos, folyamatosan előkerülő téma, hiszen a kártevők és kórokozók újra és újra előjönnek és sorra betegítik meg növényeinket. A permetezést javasolt körültekintően végezni, hiszen amennyiben helytelenül végezzük a folyamatot, nagy kárt tudunk okozni növényeinkben. Amennyiben szívesen olvasnál bővebben arról, hogyan érdemes végezni a lemosó permetezést, kattints ide. Nulladik lépésként mindenképp vizsgáljuk meg milyen kártevővel, kórokozóval állunk szemben, s annak megfelelően válasszuk ki a permetezőszer típusát, ebben segít az alábbi táblázatunk.
Kártevő típusa | Ajánlott permetezőszer |
Levéltetű | Kénes permetezőszer, mészkénlé |
Pajzstetű fertőzés | Olajos permetezőszerek |
Gombás megbetegedések | Bordói lé 2%-os oldat |
Baktériumok, gombák | Réztartalmú permetezőszerek |
Előfordulhat, hogy a hatékonyság érdekében ötvözni kell egyes anyagokat, azonban ebben az esetben is érdemes tisztában lenni a permetlé keverhetőségével, amivel kapcsolatban korábbi blog bejegyzésünk segíthet tájékozódni. A permetszerek keverhetőségéről készült cikkünket ide kattintva éred el.
Az alábbiakban sorra vesszük a legnépszerűbb permetezési módszereket.
Hypós lemosó permetezés
Nagyobb kertek esetében a vegyszeres permetezés lehet a leghatékonyabb. A legtöbb hypó néven forgalmazott fertőtlenítőszer rendkívül erősen oxidatív, lúgos kémhatású hatású, nátrium-hipoklorit (NaOCl) tartalmú vizes oldat. Ma már számos kíméletesebb és környezetbarátabb megoldást kínálnak a boltok, de ha mindenképp ezt a módszert szeretnénk választani, úgy ⅕ arányban javasoljuk vízzel hígítani, mielőtt növényre permetezzük.
Bio lemosó permetezés
Ha környezetbarát lemosó permetezést választunk számos házi praktika is bevethető. Ilyen például a narancsolajos permetezés. Az illóolaj tartalmuk miatt ezek a készítmények már kis mennyiségben is hatékonyan behatolnak a fa kérgének a legkisebb repedéseibe is. Ha szeretnénk erősíteni a permetlét, úgy a narancsolajas készítményhez réztartalmú anyagot keverhetünk, amely még inkább elősegíti a permetszer bejutását a nehezen elérhető területeken.
Lemosó permetezés rézgáliccal
A rézgáliccal történő permetezés már egészen régóta része a mezőgazdaságok életének. Előnye, hogy pénztárcakímélő megoldás és sokáig eltárolható. Fontos tudni azonban, hogy minimális közömbösítése elengedhetetlen lépés a permetezés során. Ezt mésszel tudjuk megtenni azért, hogy a készítmény jobban megtapadjon a fák kérgén.
Lemosó permetezés káliszappannal
A káliszappan egy igen gyakran használt permetezőszer, amelyet hígítva használhatunk permetezéskor. Ha tapadásfokozóként alkalmazzuk 0,5 – 1 %-os töménységben, lemosó permetezéskor 1%-os töménységet használjuk. Míg más növényvédő készítmény lepereg a levelekről, addig a káliszappan jobban megtapad, ezáltal a növényen marad és a hatóanyagok fel tudnak szívódni.
Összegzés
Bármilyen permetezőszert választunk, lényeges, hogy vizsgáljuk meg növényeinket, s a kórokozó fajtájához megfelelő készítménnyel felfegyverezve vágjunk bele a lemosó permetezésbe. Ha növényvédelmi kérdéseid lennének, állunk további rendelkezésedre! Több mint 10 év szakmai múlt szántóföldi növényvédelmi szakirányítás területén és 6500+ hektárnyi elégedett ügyfél. Keresd növényvédelmi szaktanácsadás szolgáltatásunkat!