A mezőgazdasági pályázatok gyakran bonyolultnak és zavarosnak tűnhetnek, nehezen gyűjthetők össze a főbb információk. Alábbi blog bejegyzésünkben igyekeztünk felsorolni az aktuális mezőgazdasági pályázatokat 2024-ben.
Aktuális mezőgazdasági pályázatok
Kertészet – ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása (KAP-RD01a-RD12-1-24)
Célja a kertészeti ágazat fejlesztése, elsősorban új ültetvények telepítése és a gyógynövénytermesztés előmozdítása érdekében. Az alábbi fő tevékenységek támogathatók:
- új ültetvények telepítése
- gyógynövények és aromás növények termesztése
- modernizáció és védelem
- gépesítés és eszközbeszerzés
- szeptember 10. és 2025. április 28. között lehet pályázni.
Kertészeti üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, és postharvest fejlesztések támogatása (KAP-RD01a-RD01c-1-24)
A pályázattal jelentős támogatási lehetőség adódik a kertészeti ágazat számára, amelynek célja a növényházi és postharvest kapacitások bővítése és korszerűsítése. A főbb támogatási területek közé tartozik:
- az üvegházak és fóliaházak bővítése
- energiahatékonysági fejlesztések
- hűtőházak és postharvest fejlesztések
- technológiai fejlesztések, digitális megoldások.
- szeptember 24. napjától forráskimerülésig, legkésőbb 2025. május 19-ig lehet pályázni.
Díszkertészeti ágazat kisvállalkozásainak támogatása (KAP-RD09b-1-24)
Célja a dísznövénytermesztés, kereskedelem és zöldterület-kezeléssel foglalkozó mikro- és kisvállalkozások fejlesztése, modernizációja. Támogatott területek:
- infrastruktúra fejlesztés: új épületek, létesítmények építése, meglévők bővítése, felújítása, valamint megújuló energiaforrások használata.
- eszközbeszerzés: új gépek és technológiák vásárlása, amelyek a dísznövénytermesztéshez, növényápoláshoz, valamint zöldfelület-kezeléshez kapcsolódnak.
A támogatás 2024. június 25-től 2025. február 17-ig nyújtható be.
Az erdőpotenciált veszélyeztető biotikus és abiotikus károk megelőzése (KAP-RD41-1-24)
A pályázat célja az erdők védelme a biotikus (pl. kártevők, betegségek) és abiotikus (pl. aszály, erdőtüzek) károk ellen. A támogatás azon erdőgazdálkodók számára elérhető, akik rendelkeznek jóváhagyott erdőtervvel, és erdészeti hatósági nyilvántartásba vételük megtörtént.
Pályázni 2025. augusztus 25-ig lehet.
Fiatal erdők állománynevelésének támogatása (KAP-RD40-1-24)
A pályázat célja az erdők gazdasági értékének növelése olyan erdészeti beavatkozások révén,amelyek hosszú távon növelik az erdők gazdasági hasznosításának lehetőségeit, javítják az erdők egészségi állapotát és fenntarthatóságát. A támogatás különösen azokat a tevékenységeket célozza, amelyek később, a jövőbeli fahasználat során hoznak eredményt.
Pályázni 2025. szeptember 22-ig lehet.
Állattartó telepek fejlesztésének támogatása (KAP-RD01a-RD01c-RD01d-RD01e-1-24)
Célja a gazdálkodók állattartó telepeinek modernizálása, versenyképességének növelése és a termelési kapacitásuk fejlesztése. A támogatásokat olyan beruházásokra lehet felhasználni, mint a telepi infrastruktúra fejlesztése, eszközbeszerzések, energiahatékonyság javítása (például hűtési-fűtési rendszerek korszerűsítése), illetve állatjóléti intézkedések, mint az ammónia-kibocsátás csökkentése vagy trágyatárolók kialakítása.
Állattartó telepek megújításának támogatása (KAP-RD01a-RD01c-RD01d-RD01e-2-24)
Az előző pályázathoz hasonló céllal indul, de itt hangsúlyosabb a meglévő telepek megújítása, korszerűsítése, különösen olyan beruházások révén, amelyek állatjóléti szempontból jelentős előrelépést jelentenek, és túlmutatnak az alapvető fejlesztéseken. Ilyen lehet például új építmények létrehozása, illetve speciális állatjóléti technológiák bevezetése.
A fenti két pályázat esetében kisebb beruházásokra 2024. szeptember 17-től lehet pályázni, míg a nagyobb fejlesztésekre 2024. október 15.-től nyújtható be kérelem.
Feldolgozó üzemek komplex fejlesztésének támogatása (KAP-RD04A-RD04B-1-24)
A támogatás célja az élelmiszer-feldolgozó, borászati, takarmány-előállító és egyéb feldolgozó üzemek fejlesztésének ösztönzése, különös tekintettel az új technológiák bevezetésére és az energiahatékonyság javítására. A támogatás nagyobb élelmiszeripari vállalkozások számára igényelhető:
- új gépek beszerzésére
- technológiai rendszerek kiépítésére
- épületek korszerűsítésére, fejlesztésére
- energetikai hatékonyságot növelő beruházásokra, mint megújuló energiaforrások telepítése.
A támogatási kérelmeket 2024. szeptember 17-től forráskimerülésig, legkésőbb 2025. május 12-ig lehet benyújtani.
Feldolgozó üzemek fejlesztésének támogatása (KAP-RD04a-RD04b-2-24)
Az előbbi pályázat “kistestvére”, hiszen kisebb cégek számára igényelhető.
- augusztus 13-től forráskimerülésig, legkésőbb 2025. április 7-ig lehet pályázni.
Társadalmi vállalkozások fejlesztésének támogatása (KAP-RD50-1-24)
A pályázat célja a társadalmi vállalkozások és szociális szövetkezetek megerősítése, különös tekintettel a szociális farmgazdálkodásra. A pályázat keretében különféle fejlesztések támogathatók, például kis léptékű infrastrukturális beruházások, tárgyi eszközök beszerzése, valamint a célcsoporthoz tartozó személyek foglalkoztatásához szükséges helyiségek kialakítása vagy felújítása.
A pályázatot 2025. március 3-ig lehet benyújtani.
Földhasználatváltást elősegítő beruházások és azok fenntartása (KAP-RD21-RD22-1-24)
A pályázat célja, hogy támogassa a mezőgazdasági területek ökoszisztéma-szolgáltatásainak erősítését és a biológiai sokféleség megőrzését. Kiemelten foglalkozik a biodiverzitás szempontjából kedvező évelő kultúrák telepítésével, erózióvédelmi célú gyepes sávok kialakításával, valamint füves és cserjés sávok létrehozásával a mezőgazdasági területeken.
Összegzés
Az aktuális mezőgazdasági pályázatok 2024-ben és 2025-ben is számos lehetőséget tartogatnak. Érdemes a pályázatok benyújtásában tapasztalt szakember segítségét igénybe venni. Ha biztosra szeretnél menni, bízd rám a mezőgazdasági pályázatírást! Tudj meg többet ide kattintva!