A fiatal gazda pályázat vagy hivatalos nevén a Fiatal mezőgazdasági termelők számára nyújtott támogatás évek óta óriási népszerűségnek örvend, azonban ennek okán számos téves információ kering a támogatásról. Az alábbi blog cikkünkben bemutatjuk a pályázat főbb tudnivalóit és a feltételeket egyaránt.
Mezőgazdasági pályázatok fiatal gazdáknak
A fiatal gazda pályázat az Európai Unió és a magyar kormány által finanszírozott támogatási program, amely célja, hogy fiatal, pályakezdő mezőgazdasági termelőket segítsen a gazdálkodás elindításában és fenntartásában. Továbbá célja az agrár-nemzedékváltás ösztönzése, a mezőgazdaságban tapasztalható elöregedés megállítása, a fiatalok vidékről történő elvándorlásának csökkentése, valamint a mezőgazdasági tevékenység hosszútávú megtartása.
A tervezett keretösszeg mintegy 39,7 milliárd Ft, melyből 1.500 fiatal gazda juthat támogatáshoz. A támogatás jellege vissza nem térítendő támogatás, azaz visszafizetési kötelezettség nélküli végleges juttatás.
A jelenleg érvényes KAP menetrend szerint a pályázat benyújtására 2024. IV. negyedév – 2025. I. negyedév között lesz lehetőség.
Fiatal gazda pályázat feltételei
Adódik a kérdés, hogy mit kell megvalósítani a fiatal gazda támogatáshoz? Azoknak, akik szeretnék elnyerni a támogatást az alábbi feltételeknek kell megfelelniük:
- A támogatás igénylésekor a pályázó 18 és 40 év közötti.
- A pályázó mezőgazdasági – aranykalászos gazda – szakképesítéssel, vagy mezőgazdasági felsőfokú végzettséggel kell rendelkezzen.
- A támogatást igénylő személy kérelemre nyilvántartásba vett besorolású kedvezményezettként szerepel a Kamarai Nyilvántartó Rendszerben.
- A pályázó a kérelem benyújtásakor 10.000 – 50.000 euró STÉ üzemméreten folytat mezőgazdasági termelő tevékenységet. A STÉ kalkulátor ide kattintva érhető el.
A pályázatot elnyerők kötelezettségei az alábbiak:
- A pályázatot elnyerő gazda a 4. gazdálkodási év végéig teljesíti az üzleti tervben vállalt kötelezettségeket.
- A támogatást elnyerő személy legkésőbb a támogatás 4. lezárt gazdálkodási évében mezőgazdasági tevékenységből elért jövedelem tekintetében eléri legalább az előző évi kötelező garantált bérminimum mértékét.
- A fiatal gazda a gazdaságot személyes közreműködéssel vezeti, legalább 10.000 euró STÉ üzemméreten gazdálkodni a fenntartási időszak végéig és évenkénti beszámolót nyújt be.
- A gazda a támogatói döntéstől számított 9 hónapon belül megkezdeni az üzleti terv végrehajtását.
Kizáró okok, amelyek miatt a pályázó nem lehet jogosult a támogatásra:
- A kérelmező támogatási rendszerből való kizárás hatálya alatt áll vagy a pályázat benyújtásakor NAV által indított eljárás folyik ellene.
- A pályázó az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvényben foglaltak szerint nem felel meg a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményének
- A pályázó olyan projektet kíván megvalósítani, amelynek tartalma a fiatal gazda pályázati felhívásban megfogalmazott célokkal nincs összhangban.
- A kérelmező a támogatási döntés tartalmát érdemben befolyásoló valótlan, hamis vagy megtévesztő adatot szolgáltatott, vagy ilyen nyilatkozatot tett.
- A fiatal gazda támogatást kérő személy mesterségesen teremtette meg a támogatási jogosultság megszerzéséhez szükséges körülményeket azzal a céllal, hogy a támogatási rendszer céljaival ellentétes előnyhöz jusson.
- A kérelmező fiatal gazda pályázat benyújtásakor a KKV. tv. alapján nem minősül mikro- vagy kisvállalkozásnak.
- A pályázó már részesült a fiatal mezőgazdasági termelők indulásához igényelhető EMOGA vagy EMVA forrású támogatásban.
Összegzés
A fiatal gazda pályázat elnyeréséhez tehát számos feltételnek kell megfelelni, s még több kötelezettséget vállalni. A pályázat megfelelő benyújtása azonban kulcsfontosságú lehet, ezért érdemes szakemberre bízni. Ha biztosra szeretnél menni, bízd rám a mezőgazdasági pályázatírást! Tudj meg többet ide kattintva!