Lassan felébredünk a rövidke téli álomból és ráébredünk, hogy új év kezdődött. Tavalyhoz hasonlóan idén is az elektronikus gazdálkodási napló leadásával kell kezdenünk az évet.
Remélhetőleg zökkenőmentesebb lesz az idei leadási hullám, mint az előző, azért illúzióink ne legyenek, a rendszer továbbra sem tökéletes és továbbra sem kimondottan felhasználó barát, de hát ez van, nekünk ezt kell szeretni. (Furcsa hogy a piac hemzseg a működő gazdálkodási napló vezető szoftverektől, de a NÉBIH mégis inkább saját magának fejlesztetett egyet. Vajon miért ??? ) De nézzük meg mikre kell odafigyelni ebben a januári időszakban!
Kinek kell elektronikus gazdálkodási naplót vezetnie?
Elég sok gazdálkodónak szükséges vezetnie, erről előző cikkeimben már volt szó, így nem akarom ismételgetni magamat. Nagyon lényegre törően: akik AÖP támogatásban részesülnek, vagy nitrátérzékeny területen gazdákodnak vagy a VP-s pályázatuk előírja nekik, vagy termeléshez kötött támogatásban részesülnek, szükséges elektronikus gazdálkodási naplót vezetni.
Nagyon lényeges, hogy a naplóvezetési kötelezettség folyamatos, tehát elméleti síkon nem most kell elkészíteni, csak január 31-ig kell feltölteni a NÉBIH gazdálkodási napló felületére.
Ha nem szeretnél bajlódni az elektronikus gazdálkodási naplóddal és biztos kezekben akarod tudni gazdaságod adminisztrációját, akkor válasz a Morva Növénydoki Gazdaság Adminisztrációs szolgáltatását.
Mire kell odafigyelni az elektronikus gazdálkodási napló vezetése közben?
Nagyon sok mindenre, de igazából a sarkalatos pontok, amikre leginkább figyelnünk kell:
AÖP/AKG/ÖKO támogatások esetében a permetezési naplóra!
Mindenképpen nagy figyelmet szenteljen mindenki, hogy a különböző támogatásokhoz tartozó növényvédőszer tiltások és vagy korlátozások maximálisan be legyenek tartva. Arra is, hogy az AKG támogatások esetében a korlátozással felhasználható növényvédőszerek felhasználása esetén a növényvédelmi megfigyelésben pontosan legyen megnevezve a károsító. Igen fontos lépés, hogy az AÖP támogatás nem növényre szól, hanem évre. Tehát minden esetben tartanunk kell az AÖP vállalásainkat, így a növényvédelmi kezeléseket is be kell tartanunk a 2024-es évben még a következő főnövényen is. Sajnos igen sokan elcsúsznak a csávázószereken. Különösen figyeljünk, rá hogy a következő évi kultúrnövény csávázóanyagai is megfeleljenek mindenféle támogatásunknak.
Agrotechnikai bejelentések
Mindenképpen szinkronban kell lennie az egységes kérelemnek a gazdálkodási naplóval. Különösen fontos AKG/AÖP támogatások esetében, hogy az egységes kérelemben bejelentett agrotechnikai munkálatok időpontja egyezzen az elektronikus gazdálkodási naplóban rögzített dátummal. Amennyiben olyan folyamatot rögzítünk, ahol nem volt jelentési kötelezettségünk ott megadható intervallum az összes táblára, azonban ahol jelentettünk agrotechnikát ott a pontos dátumot rögzítsük fel!
Biztonsági sávok betartása!
Több biztonsági sávot kell figyelembe vennünk:
Vízvédelmi biztonsági sáv
Nagyon lényeges, hogy az egységes kérelemben jelölt vízvédelmi sávokban, nem lehetséges sem növényvédelmi kezelés, sem tápanyagutánpótlás. Ezeket az elektronikus gazdálkodási naplóban jelölni szükséges. Méghozzá olyan formában, hogy csökkenteni kell az adott művelet hektárját a vízvédelmi sáv területével. Ebbe sajnos a csávázott vetőmaggal történő vetés is bele tartozik.
AÖP biztonsági sáv
Abban az esetben, ha kondicionáló vagy mikrobiológiai AÖP vállalást tettünk, be kell tartanunk az AÖP biztonsági sáv előírását, ami annyit jelent, hogy a mepárban lehatárolt vízvédelmi sávok körül 50 méteres sávban nem használunk fel ilyen készítményeket. Tehát az elektronikus gazdálkodási naplóban is csökkentenünk kell a kijuttatás hektár méretét az AÖP biztonsági sávunk területméretével.
Engedélyokiratban foglalt biztonsági sávok
Mindentől függetlenül, amennyiben a felhasznált készítmény engedélyokiratában valamilyen védőtávolsági előírás van, akkor azt be kell tartanunk. Nem csak a termelés során, hanem az elektronikus gazdálkodási naplóban is. Amennyiben vízvédelmi sávotok van, mindenképpen érdemes a felhasznált készítményeitek engedélyokiratát végigolvasni, hogy van e benne olyan készítmény, aminek nagyobb a biztonsági sávja, mint az előírások. Ha igen akkor ezt mindentől függetlenül be kell tartani.
Amennyiben nem szeretnél ezzel bajlódni, vagy egy ilyen dolog miatt elesni támogatástól akkor szervezd ki a feladatot a Morva Növénydoki csapatának!
Nitrátérzékeny területen gazdálkodóknak.
12%-os lejtésű területek
Amennyiben nitrátérzékeny területen gazdálkodtok és akár csak 1 négyzetméternyi 12%-osnál nagyobb lejtésű területetek van, a fej és lombtrágyák kivételével 24 órán belül be kell dolgoznotok a készítményeket. Erre mindenképpen figyeljetek az elektronikus gazdálkodási napló vezetése közben. Amennyiben fejtrágyáztok, akkor a tápanyagutánpótlásnál mindenképpen jelöljétek a fejtrágyázási módot, különben keresni fogják a 24 órán belüli talajmunkát!
17%-os lejtésű területek
Amennyiben van 17%-osnál nagyobb lejtésű területetek van, ott tápanyagutánpótlási tevékenységet nem folytathattok. Tehát itt is ki kell mérnetek a 17%-os lejtésű fedvényetek méretét és a kimért hektármennyiséggel csökkentenetek kell az tápanyagutánpótlási műveleteteket.
Első körben ezek a sarkalatos pontok, amikre mindenképpen figyeljetek oda az elektronikus gazdálkodási napló töltése közben. Természetesen még számtalan egyéb dologra is oda kell figyelnetek!
Ha tetszett a cikk és nem szeretnél lemaradni a mezőgazdaságot érintő aktualitásokról, akkor iratkozz fel hírlevelünkre.
Üdvözlettel: Morva Tamás