fbpx

Állattartó telepek megújítása

Ebben a cikkben összegyűjtöttem tényszerűen és nagyon röviden a hamarosan induló Állattartó telepek megújításának támogatása pályázat legfontosabb részleteit, hogy Neked már ne kelljen átböngészned az egészet.

Ez a rövid összefoglaló abban segít, hogy a fő feltételek hogyan alakulnak, mire lehet pályázni, mekkora a támogatás intenzitása. Nem pótolja a személyes konzultációt (amit ne nagyon halogass, kötelezettséggel nem jár, viszont segíthet dönteni…).

  1. benyújtási szakasz: 2024. szeptember 17. – 2024. szeptember 30.
  2. benyújtási szakasz: 2024. október 1. – 2024. október 14.
  3. benyújtási szakasz: 2025. március 18. – 2025. március 31.
  4. benyújtási szakasz: 2025. április 1. – 2025. április 14.

Indulási feltétel:

  • 10 000 EUR STÉ üzemméret 2023-ra
  • Megelőző teljes lezárt üzleti évben árbevételének legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott.
  • a CSMT-ben részt vevő tagok legalább 50 %-ának vonatkozásában igazolni kell a legalább 10 000 euró értékű üzemméretet.

Önállóan támogatható tevékenységek:

1. célterület: Állattartó telepek általános korszerűsítése (beleértve új állattartó telepek létesítését is)

Ebben a célterületben elszámolható minden építéssel és/vagy szereléssel járó technológia, ami közvetlenül az állatokhoz, illetve takarmányozásukhoz tartozik, az állati termékek előállításához, vagy a takarmány tárolásához tartozik.

AZ ÁTK pályázatok keretén belül fejleszthető a takarmányozást szolgáló épületek.

2. célterület: Állattartó telepek fejlesztését szolgáló zöld beruházások (beleértve új állattartó telepek létesítéséhez kapcsolódó zöld beruházások megvalósítását is)

 

Meglévő épületek energiahatékonyság javulását szolgáló beruházások. Ilyen fejlesztés esetében legalább 10% energiahatékonysági javulást ki kell mutatni.

(ide tartozik: hűtés-fűtés, világítás korszerűsítése, meglévő épületek hőveszteségének csökkentése, megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása)

 

3. célterület: Állattartó telepek fejlesztése az ammónia-kibocsátás csökkentés érdekében (beleértve új állattartó telepek létesítéséhez kapcsolódó beruházások megvalósítását is)

Ide tartoznak a trágyakezelési technológiák istállón belül, istállón kívül.

 

4. célterület: Állattartó telepek járványvédelmi beruházásainak támogatása, sertéságazat esetén a farokkurtítás visszaszorításával

 

Építéssel járó járványvédelmi létesítmények (fertőtlenítő kapu, csizmamosó, telepi hulladéktároló, hajtófolyosó, állatrakodó kialakítása kerítés vonalában), és járványvédelmet szolgáló berendezések is támogathatóak (mosórobot, seprőgép, ködképző, UV lámpa…stb.)

 

Önállóan nem, csak valamelyik célterület mellé támogatható:

 

– Telepi infrastruktúra (telepi utak, illetve ide tartoznak a vagyonvédelem gépei is, összköltség max 20%-ig!!)

– Szervestrágya kijuttatás eszközeinek és munkagépeinek beszerzése, max 100 000 000 Ft összegig

– Maximum 1 db, legfeljebb 85 kW motorteljesítményű traktor beszerzése max 12 000 000 Ft-ig.

– Üzemen belüli anyagmozgatás gépeinek beszerzése (pl. mezőgazdasági pótkocsi, rakodógép, homlokrakodó, targonca) beszerzése

Telepen belül a szervestrágya mozgatása és kijuttatása céljából történő géppark növelése is támogatható az ÁTK pályázatokban

– Telepirányítási rendszer telepítése, egyedi termelés ellenőrzési és egyedi teljesítményvizsgálati rendszer telepítése, automatizált egyedi takarmányadagoló rendszer vezérlésének és periféria rendszerének telepítése, környezeti feltételek automatizált szabályozási rendszerének kialakítása (max összes beruházási költség 5%-a)

– Az állattartó telep kapacitásához illeszkedő méretű termény, takarmány, illetve alomszalma tárolására szolgáló építmények kialakítása; az állattartó telep kapacitásához illeszkedő méretű termény és a takarmány tárolására szolgáló építéssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése (pl.: telepi takarmánykeverőkhöz szemestermény-tároló technológia kialakítása).

– Járványvédelemhez kapcsolódóan: vízkezelő-fertőtlenítő berendezés kialakítása; az állattartó telep kapacitásához illeszkedő méretű karanténistálló kialakítása; higiéniai sorompó (beléptető kapu, kézfertőtlenítővel) kialakítása; bálatakaró ponyva (minimum 12 m * 25 m méretű) beszerzése, szabadtartás esetén járványvédelmi madárháló beszerzése; telepi rágcsálómentesség elősegítése az épületek körüli kulé kavics borítással.

Amennyiben fejlesztési terveidhez, jól jönne egy kis támogatás mindenképpen nézd meg ÁTK pályázatírási szolgáltatásunkat, hogy szakértő kezekbe helyezd céljaidat.

Maximális támogatási összeg 200 millió forint.

Ezen beül:

– 3. célterület („Állattartó telepek fejlesztése az ammónia-kibocsátás csökkentés érdekében”): legfeljebb 50 millió Ft támogatás igényelhető.

4. célterület („Állattartó telepek járványvédelmi beruházásainak támogatása, sertéságazat esetén a farokkurtítás visszaszorításával”): legfeljebb 30 millió Ft támogatás igényelhető.

A támogatás maximális mértéke (az egyes támogatási kategóriákra irányadó részletszabályok figyelembevételével):

az 1. célterület („Állattartó telepek általános korszerűsítése”) esetében az alaptámogatás az összes elszámolható költség 50%-a,

a 2. célterület 1. pontja („Az állattartó gazdaságokban az energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységek”) esetében az alaptámogatás az összes elszámolható költség 50%-a,

a 2. célterület 2. pontja („Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása”) esetében az alaptámogatás az összes elszámolható költség 70%-a,

a 3. célterület („Állattartó telepek fejlesztése az ammónia-kibocsátás csökkentés érdekében”) esetében az alaptámogatás az összes elszámolható költség 80%-a,

a 4. célterület („Állattartó telepek járványvédelmi beruházásainak támogatása, sertéságazat esetén a farokkurtítás visszaszorításával”) esetében az alaptámogatás az összes elszámolható költség 70%-a.

 

Az 1. és 2. célterület esetében a támogatás intenzitása +15%-kal növelhető az alábbi esetekben:

– fiatal gazdák

– gazdaságátadásban átvevő, vagy átadó a kedvezményezett

+10%-kal növelhető ökológiai gazdálkodók esetében.

Ha tetszett a cikk és szeretnél a lehető leghamarabb értesülni a mezőgazdaságot érintő aktualitásokról iratkozz fel hírlevelünkre.

Üdvözlettel: Morva Tamás

Morvanövénydoki Kft.