Hamarosan itt az ideje az új Agrárkörnyezet gazdálkodási és az Ökológiai gazdálkodás támogatásnak. Várhatóan november közepétől megkezdődik a beadási időszak és december közepéig fog tartani.
Addig is még sok feladata lesz, mind a gazdáknak, mind a szakembereknek. Ezeket a munkafolyamatokat már most el kell kezdeni, időben készüljünk az AKG/ÖKO-ra, ne maradjon le senki a támogatásról!
Megéri AKG/ÖKO támogatásban indulni?
Jelen gazdasági helyzetben, amíg sem a szélsőséges időjárás, sem a felvásárlási árak nincsenek velünk, véleményem szerint meg kell fogni a lehető legtöbb egyéb bevételt, hogy profitábilisan tudjunk termelni.
Mostani tudásunk szerint az AKG támogatással 80-120 ezer forint plusz támogatást lehet igényelni, míg ÖKO támogatással ez az összeg közel a duplája lehet. Ugyanakkor elmondható, hogy az ÖKO termesztésre való áttérés igen nagy vállalás és megkötés. Ezt a támogatást csak azoknak a gazdálkodóknak ajánlom, akik tényleg dédelgetnek ÖKO növénytermesztési álmokat. Máskülönben nagy csalódás lehet az ÖKO gazdálkodás!
Milyen feladatokat kell elvégezni mielőbb?
A földterületeink rendbetétele legyen az első! Mindkét támogatási formánál alap követelmény, hogy az igénylés évében legyen január 01. és december 31. között jogszerű földhasználatunk. Ez alól egy kivétel van; ha állami tulajdonú földterületet bérlünk (NFK., MNV., NPI.), a földhasználati szerződés lejártát követő 6 hónapig az érintett hatóságtól kapott igazolással bizonyítani tudjuk földhasználatunkat.
Magyarul, ha meghosszabbítjuk a hatósággal a földbérletünket, de az jogilag nem fut végig 6 hónapig, akkor igazolni tudjuk a jogszerű földhasználatunkat.
Ami maradt a mostani támogatásban is, hogy nem kell mind az 5 évre folyamatos földhasználattal rendelkeznünk. Maga a pályázat engedi, hogy egy évben ne igényeljünk a területre AKG/ÖKO támogatást. Tehát, ha kétes földbérletünk van, de 2025. január 01 – 2025 december 31-ig van földhasználatunk, akkor igényelhetünk rá támogatást. Abban az esetben, ha egy földterületről lejár a támogatás időszakában a bérletünk és esetleg nem a miénk lesz a továbbiakban, akkor részleges visszavonással vissza tudjuk adni a szankció mentes tábláról a támogatást. Emiatt azok a területek is bekerülhetnek a pályázatba, amelyek vélhetően nem lesznek tulajdonunkban 5 éven keresztül.
Földmérés
Igen, sarkalatos kérdés az AKG/ÖKO pályázatok földmérésének megkezdése. Alap esetben is sok terület fog bekerülni az új támogatásokba, emiatt nagy általánosságban elmondható, hogy a földméréssel foglalkozó szolgáltatók igen leterheltek. Hogy ne maradjunk le a dologról mindenképpen érdemes felvenni a kapcsolatot és időpontokat egyeztetni.
Ebben mi is tudunk segíteni a gazdálkodóknak teljeskörű AKG pályázatírás és szaktanácsadás szolgáltatásunkkal.
De mik a földmérés szabályai?
Legalapvetőbb szabály, hogy legalább 1 méter pontosságú GPS -szel kell kimérni a tábla határokat.
A táblák sarok és töréspontjait természetbe illeszthető módon meg kell jelölni. Erre talán a legalkalmasabb az akác karók. A táblák kimérésében a sarokpontok jelölése igen fontos tényező, mert a későbbiekben a területek ellenőrzésénél ezt fogják keresni az ellenőrök. Gyepek esetében a sarokpontok, illetve más támogatáson kívüli gyepek elválasztásánál T fákat kell kihelyeznie a gazdálkodóknak.
Nyomatékosan felhívom minden olvasó figyelmét, hogy a karózást meg kell csinálni! Már én is látom az internetes hirdetéseket távérzékelési eszközökkel történő tábla kimérésekről. Természetesen meg lehet csinálni drónnal is a kimérést, de attól függetlenül szükséges a karózás. A karók elhelyezéséhez minimum 1 méter pontosságú GPS szükséges, tehát nyugodtan le lehet szerződni drónos kimérésre, csak legyen benne, hogy ki is tűzik a kollégák a sarokpontokat. Erre mindenképpen figyeljetek a szolgáltatások megrendelésekor!
Nagyon lényeges pontja a kiméréseknek, hogy nem a kataszteri (azaz helyrajzi szám) határok a mérvadóak. A kataszteri határokon kívül figyelemmel kell lenni a blokkhatárokra, a nem támogatható területekre és a nem termelő tájképi elemekre is. Ezek bonyolítják a táblakimérés kivitelezését. Mindenképpen kérdezzetek rá a kimérést végző szolgáltatónál, hogy ezekre figyelnek-e, mert nagy gubancok keletkezhetnek.
5 évig ezeket a térkép fájlokat kell használni, így mindenképpen fontos a pontos és jó térképek készítése. A nem termelő tájképi elemek bevezetésével, sok táblán akár hektárok hozzácsatolhatóak a táblákhoz, ezeket kihagyni nagyon nagy anyagi veszteséget okozhat 5 éven keresztül. Hiszen ezekre a területrészekre is jár majd mind a területalapú mind az AKG/ÖKO támogatás. Ez akár hektáronként 200-350 ezer forint is lehet, ezt nem szabad figyelmen kívül hagyni!
Ehhez és még ehhez hasonló tippek, trükkök és szakmai fogások lesznek kivesézve AKG Workshop című AKG támogatást ismertető előadásunkon. Ha képbe akarsz kerülni a támogatással akkor érdemes regisztrálnod AKG Workshopunkra, amit 2024. október 10. tartunk 13:00-tól a kecskeméti Gokart Hotelben.
Ha tetszett a cikk és a lehető leghamarabb szeretnél értesülni a mezőgazdaságot érintő aktualitásokról, iratkozz fel hírlevelünkre!
Üdvözlettel: Morva Tamás