Már lassan kezdjük megszokni, hogy minden évben valami újat kell tanulnunk. Nem lesz ez másként a 2025. területalapú támogatás rendszerében sem.
Szerencsére az idei évben egy nagyszabású könnyítést fognak kapni a gazdálkodók. A Nyugati gazdatüntetések eredményeképpen az Európai Bizottság beadta a derekát, hogy változtassanak az új Közös Agrárpolitikában és talán egy kicsit az észszerűség irányába mozduljanak. A vetésváltásban és a kötelező parlagoltatásban gyökeres változások lesznek.
Vetésváltás szabályrendszerének változása
A HMKÁ 7. feltételességi előírásban, eddig a vetésváltás szabályrendszere volt belefoglalva, miszerint minden gazdálkodónak (kivétel a kivételeknek), a területének legalább 1/3-án minden évben más növényt kellett vetniük oly módon, hogy három évente mindenhol megvalósuljon legalább egyszer a vetésváltás. Persze ebben is vannak kivételek, de erről már sokszor beszéltünk.
2025. területalapú támogatás más lesz a vetésváltás tükrében
És akkor jöjjön az újítás! A következő évtől már választási lehetőségünk lesz, azaz vagy vetésváltással fogjuk megvalósítani a HMKÁ 7. feltételességi előírást, vagy terménydiverzifikációval!
Mi az a terménydiverzifikáció?
Lényegében visszatérnek a régi zöldítési alapelvekhez, csak még jobban lebutítva. Két eshetőség lehet a terménydiverzifikációban:
- 10 hektár feletti, de 30 hektár alatti gazdálkodók: Legalább kétféle növénykultúrát vetnek, méghozzá úgy hogy a legnagyobb területen termesztett növény a teljes szántóterület legfeljebb 75%-át foglalhatja el.
- 30 hektár felett gazdálkodók: Legalább háromféle növénykultúrát vetnek, oly módon hogy a legnagyobb területen termesztett növény a teljes szántóterület 75%-át fedi le és a második legnagyobb és a legnagyobb növénykultúra együttes területe nem haladhatja meg a teljes szántóterület 95%-át.
Mit jelent ez a gazdálkodóknak?
Tehát a 2025. területalapú támogatás rendszerében NEM KELL VETÉSVÁLTÁSSAL kalkulálni! Akinek teljesül a terménydiverzifikációja az teljesítette a HMKÁ 7. feltételességi előírást. Ez véleményem szerint leginkább a magas értéket előállító termelők számára lesz megváltás. Ha például valaki kertészeti témakörben szántóföldi körülmények között termeszt mondjuk salátát és endíviát, akkor már nem kell folyamatosan a másodvetésekre koncentrálnia, hogy megtörténhessen a vetésváltása.
Legyen egy példa!
Adott 50 hektáros gazdaság, ahol 30 hektáron kukoricát, 5 hektáron napraforgót és 15 hektáron kalászost termelnek. A gazdálkodónk teljesíteni tudja terménydiverzifikációval a HMKÁ 7. feltételességi előírást.
Mert:
- 60%-on kukoricát termel
- 30 %-on kalászost termel
- 10%-on napraforgót termel
Tehát gazdatársunk eleget tesz a terménydiverzifikációnak, így nem szükséges neki a vetésváltással bajlódnia. Az, hogy ez növénytermesztés szempontjából szakmailag jó-e, az egy teljesen más kérdés, de a 2025. évi vetésforgó számításánál már ezt a lehetőséget is észben kell tartani.
Ha nem szeretnéd folyamatosan a jogszabályokat bújni és egy profi csapatra bíznád a támogatásaid ügyintézését, nézd meg Gazdaság Adminisztrációs Szolgáltatásunkat, aminek keretén belül teljes Szaktanácsadással is ellátunk, hogy te csak a termeléssel foglalkozz.
Parlagoltatási könnyítés
És akkor jöjjön a hab a tortán! 2025. területalapú támogatás rendszerében már nem lesz kötelező a parlagoltatás. Tehát megismétlem elfelejthetjük a TAR10, a Méhlegelő, a talajtakarásos parlag és az egyéb hangzatos új hasznosítási kódokat. A HMKÁ 8. a 2025. évtől a következőképpen fog módosulni; kizárólag a védett tájképi elemek megőrzése, illetve a költési és fiókanevelési időszakban végzett bárminemű fa és bokorcsonkítások tiltása marad.
Mit jelent ez?
Tehát a 2025. évben már nem kell 4%-os műveletlen területet biztosítanunk, vagyis minden gazdálkodó számíthat a tejes területére, amin értelmes gazdálkodást folytathat.
Ha tetszett a cikk és a lehető leghamarabb szeretnél értesülni a mezőgazdaságot érintő aktualitásokról, akkor iratkozz fel hírlevelünkre és biztos lehetsz benne, hogy hozzád is eljutnak ezen információk.
Üdvözlettel: Morva Tamás