A lemosó permetezés a növényvédelmi tevékenységek egyik formája, nevét az intenzív, lemosáshoz hasonló permetezési módszerről kapta. Lemosó permetezés során nagy mennyiségű, bőséges permetlével öntözzük meg növényeinket, hogy megvédjük azokat a különböző kártevőktől. A kórokozók képesek apró résekben és mélyedésekben megbújni, ezért fontos, hogy valóban mosás szerűen végezzük a permetezést, elérve azt, hogy minden zugba jusson a permetezőszerből. A Nébih is gyakran felhívja a kertészek, mezőgazdaságban dolgozók figyelmét a lemosó permetezés fontosságára, így ennek szükségszerűsége vitathatatlan.
Miért szükségszerű lemosó permetezés?
A lemosó permetezés számos kártevővel szemben veszi fel a harcot fás szárú növényeinken. Elvégzésének szükségessége a növény korával egyenes arányban nő. Egy nem termő korú állományban a fás részeken megbúvó kórokozók mennyisége kisebb, így ez nem feltétlenül indokolja a lemosó permetezést. Azonban idősebb ültetvényeken lemosó permetezés nélkül bizonytalanná válhat a vegetációban elvégzett kémiai növényvédelem sikere, a megszaporodott kártevők jelenléte miatt.
Mit permetezzünk lemosó permetezéskor?
Minden fás szárú növényt, lombhullató fákat, cserjéket, gyümölcsfákat, bokrokat, hiszen a fás szárúak hosszú évekig ugyanazon a területen maradnak, ami különösen kedvez a kórokozóknak, kártevőknek. Kerüljük azonban az örökzöldek permetezését. Fontos, hogy a lehullott leveleken nem hatékony a lemosó permetezés, ezért a folyamat megkezdése előtt ezeket gyűjtsük össze és távolítsuk el.
Talán sokan nem is sejtik, de nem csak növényeinkre érdemes gondolni permetezéskor, hiszen más helyeken is megbújhatnak a kártevők. Például bármilyen fa tárgyban, legyen az kapu, kamra, láda, kerítés, bármi, ami fából készült, így ezeket is érdemes kezelni lemosó permetezéskor.
Lemosó permetezőszer
A lemosó permetezés nulladik lépéseként mindenképp vizsgáljuk meg növényeinket, hogy kiderüljön milyen típusú kártevőkkel állunk szemben. Az alábbi táblázatban bemutatjuk, hogy egyes lemosó permetezőszerek milyen kórokozókkal szemben hatékonyak.
Kártevő típusa | Ajánlott permetezőszer |
Levéltetű | Kénes permetezőszer, mészkénlé |
Pajzstetű fertőzés | Olajos permetezőszerek |
Gombás megbetegedések | Bordói lé 2%-os oldat |
Baktériumok, gombák | Réztartalmú permetezőszerek |
Előfordulhat, hogy lemosó permetszerek keverését tartjuk hatékonyabbnak, ebben a témában készült korábbi cikkünk segítség lehet a megfelelő anyagok és arányok eltalálásához. A lemosó permetszerek keverhetőségéről készült blog bejegyzésünket ide kattintva tudod megtekinteni.
Milyen tipikus növénybetegségek ellen hasznos a lemosó permetezés?
Számos olyan általános és gyakori betegséggel kell felvenni a harcot a mezőgazdászoknak, amik ellen rendkívül hatékonynak bizonyul a lemosó permetezés, összegyűjtöttünk néhányat:
- Almában, birsalmában, körtében, dióban előforduló ervíniás betegség, ami mivel baktériumos betegség, a réz hatóanyag tartalmú készítményekkel érdemes végezni a lemosó permetezést.
- Cseresznyében, szilvában megjelenő, fás részeken áttelelő pajzstetvek ellen is hatékony védelem a lemosó permetezés.
- Lisztharmat ellen kénes lemosó permetezést javaslunk növényeink védelme érdekében.
- A szőlőültetvények esetében szintén gyakran előforduló betegség a tőkeelhalás, a lisztharmat, melyre javallott lemosó permetezést alkalmazni.
- Hajtás- és ágelhalás esetén szintén válasszuk a lemosó permetezést, akár évente többször is.
Lemosó permetezés ideje
A lemosó permetezést a növények vegetációs idején kívül, tavasszal rügyfakadás előtt vagy ősszel legalább 50%-osan lehullott lombozat mellett ajánlott elvégezni. A lemosó permetezés különösen fontos, ha az őszi és téli időjárás enyhe, amely kedvező feltételeket teremt a kórokozóknak az áttelelésre, akár szaporodásra. Metszés előtt semmiképp nem javallott végrehajtani, inkább időzítsük metszés utánra.
A lemosó permetezés idejének kiválasztásakor fontos szempont, hogy az időjárási viszonyok megfelelőek legyenek. Akár ősszel, akár tavasszal végezzük el, ügyeljünk arra, hogy ne legyen fagy, eső, esetleg nagy szél, de tűző nap sem, hiszen ezen időjárási viszontagságok csökkentik a lemosó permetezés hatékonyságát. Esőben a permetszer lemosódik a növényeinkről, a szél permetezés közben szórja szét az anyagot, extrém hidegben pedig ráfagy a levelekre a permetezőszer.
Ha bővebben szeretnél olvasni az őszi lemosó permetezésről, azt ide kattintva teheted meg. Amennyiben a tavaszi lemosó permetezés érdekel, az arról szóló cikkünket itt találod.
Lemosó permetezés lépésről lépésre
A lemosó permetezés szükségességénél csak annak helyes elvégzése fontosabb, hiszen ha nem vagyunk kellően körültekintőek nagyobb kárt okozhatunk mezőgazdaságunkban, kertünkben.
- Első lépésként tervezzük meg a permetezés időpontját, figyelembe véve az időjárási viszonyokat, a korábban említett fő szempontok szerint.
- Lemosó permetezést megelőzően metszéssel távolítsunk el minden elszáradt, esetleg beteg faágat, szedjük össze a lehullott leveleket, gyümölcsmúmiákat. Lényeges, hogy fertőtlenített eszközökkel végezzük már a metszést is, és gyűjtsük össze a folyamat során leesett gallyakat, leveleket is.
- A növényeink vizsgálatát követően meghatározott kórokozóknak, kártevőknek megfelelően válasszuk ki a lemosó permetszert!
- Gondoskodjunk a saját egészségünkről is! Legtöbbször kémiai anyagokkal dolgozunk, ezért viseljünk védőruházatot, maszkot, szemüveget és sapkát is!
- Ne sajnáljuk a permetezőszert! Bő mennyiségben, alaposan folyassuk növényeinkre, valóban mosás szerűen, hiszen ezek a növényvédelmi készítmények kontakt hatásúak, ha nem érintkeznek a növénnyel, nem tudják kifejteni hatásukat.
- A lemosó permetezést követően alaposan mossuk el eszközeinket, valamint óvjuk családunkat, háziállatainkat is, néhány óráig ne menjünk a permetezés helyszínére!
A lemosó permetezést a KertTV is bemutatta, hasznos tippekért nézd meg az alábbi videójukat:
Összegzés
Cikkünkben körüljártuk a lemosó permetezés főbb tudnivalóit. Ha növényvédelmi kérdéseid lennének, vagy e-permetezési napló kezelésében van szükséged segítségre, állunk további rendelkezésedre! Több mint 10 év szakmai múlt szántóföldi növényvédelmi szakirányítás területén és 6500+ hektárnyi elégedett ügyfél. Keresd növényvédelmi szaktanácsadás szolgáltatásunkat!