A szőlőtermesztés során számos akadályba ütközhetünk, melyet külső tényezők, kórokozók jelentősen befolyásolnak. Így érdemes az előre meghatározott munkafolyamatokba gondosan átgondolt permetezési menetrendet építeni, különös tekintettel a permetezőszerek kiválasztására. Az alábbi blog bejegyzésünkkel ebben segítünk.
Szőlő permetezési menetrend
A szőlők permetezésében javasolt menetrendet követni, hiszen számos kórokozó támadhatja a növényt, eltérő időszakokban, így leginkább ehhez érdemes igazodni. Mutatjuk, mikor, mire szükséges figyelni.
- Elsőként rügyfakadás előtt javasolt permetezni a szőlőt, amikor a rügyek még zártak. Ez a szőlő lemosó permetezés ideje is egyben, amikor alapos, valóban mosás szerű permetezést kell elvégezni a baktériumok, és betegségek pl. lisztharmat eltüntetésére, megelőzésére.
- Rügyfakadás után ismét ajánlott permetezést végezni, hiszen a növényen áttelelt kórokozók megtámadhatják a friss hajtásokat.
- Virágzás előtt, amikor a hajtások már kellően erősek, ismét érdemes a szőlő permetezését elvégezni.
- A szőlő permetezése virágzás alatt is fontos, azonban kiemelt óvatossággal szabad végezni, hiszen virágzáskor a növény rendkívül sérülékeny.
- Bogyósodás idején ismételjük meg a permetezést.
- Fürtzáródáskor javasolt átválogatni a tőkét, s csak az ép fürtöket megőrizni. Törekedjünk arra, hogy minél több felesleges hajtást távolítsunk el, hogy kellő levegős tőkénk legyen, így elősegítve a növényvédelmet. Amennyiben fertőzést, betegséget látunk a növényen, végezzünk kórokozónak megfelelő permetezést.
- Az utolsó szőlő permetezést augusztuban, hónap elején végezzük.
Fontos továbbá néhány általános permetezési információval tisztában lenni, például a szőlő permetezése eső előtt semmiképp nem ajánlott, illetve szeles időben sem javasolt. A lemosó permetezésekről az alábbi cikkünkben olvashatsz többet: kattints!
Bio szőlő permetezés
Egyre többen döntenek bio készítményekkel történő permetezés mellett, hiszen a permetezés ezen formája kíméletesebb a növénnyel és a környezettel is, továbbá nem marad vegyszermaradvány a szőlőn. Ha valaki ebben gondolkodik, számos terméket talál már a boltok polcain. Javasolt hatóanyagok a növényi auxin és a kálcium.
Mivel permetezzük a szőlőt?
A permetezőszer kiválasztás előtt minden esetben azonosítani szükséges, hogy amennyiben a szőlő betegségben szenved, milyen kórokozó okozza. Alább sorra vesszük a gyakori szőlő betegségeket, s az azokhoz ajánlott készítményeket.
- Lisztharmat: Lisztharmat betegség ellen kontakt kéntartalmú szerekkel, erős fertőzés esetén kontakt és felszívódó szerek kombinációjával javasolt elvégezni a szőlő permetezését. A kén mellett a réznek is gombaölő hatása van, ezért a rezes készítményeket is gyakran használják a növényvédelemben. A szőlő permetezése rézgáliccal gyakori metodika a lisztharmat eltüntetésére.
- Peronoszpóra: A peronoszpóra ellen szintén a réz, rezes készítmények hatékonyak, így ha a szőlő ilyen betegséggel küzd bátran nyúlhatunk a rezes permetezőszerekhez.
- Szürkepenész: A szürkepenész rendkívül kellemetlen, hiszen az egész növényt képes megfertőzni, ezért fontos, hogy még fürtzáródás előtt végezzük el a permetezést, hosszú hatástartamú, speciális botriticid készítménnyel.
Amennyiben többet szeretnél tudni a permetezőszerekről, kattints ide, ha azok keverhetőségéről olvasnál az alábbi blog cikkünk tetszhet neked.
Összegzés
A szőlő permetezése során számos fontos tényezőt érdemes mérlegelni, figyelni szükséges az időjárási viszontagságokra és a növényen megtelepülő kórokozókra is. Ha növényvédelmi kérdéseid lennének, állunk további rendelkezésedre! Több mint 10 év szakmai múlt szántóföldi növényvédelmi szakirányítás területén és 6500+ hektárnyi elégedett ügyfél. Keresd növényvédelmi szaktanácsadás szolgáltatásunkat!