Növényvédelmi szakirányító: mi is az pontosan? Sokan nagyon leegyszerűsítik ezt a szakmát a recept írókra, holott ez nagyon nem fedi a valóságot.
A növényvédelmi szakirányító egy nagyon lényeges pontja a mezőgazdasági tevékenységnek, hiszen ők mondják meg, mikor, hogyan, milyen növényvédőszert használjunk fel. Sajnos az utóbbi években nagyon ledegradálódott a szakma megítélése. Sok esetben a kereskedelmi hálózat vette át a szakirányítói feladatokat, sokszor térítés mentesen „csak nálunk vásárolj” feltétellel.
De nézzük meg mi is a feladat, amit ellát egy növényvédelmi szakirányító!
Akik már régóta követnek már olvashatták tőlem, hogy nem a növényvédőszer a lényeg. A növényvédelem sikerességében sokkal fontosabb tényező a mi ellen és a mikor kérdések. Egy növényvédelmi szakirányító legfontosabb feladata felismerni, hogy milyen probléma van az adott növénykultúrában. Ha már megvan a cél kár- kórokozó vagy gyomnövény, akkor kell elkezdeni gondolkodni, mikor kezeljük. Ehhez fontos ismernünk mind az ellenség biológiáját, mind a kultúrnövény biológiáját.
Vegyünk egy nagyon egyszerű példát: napraforgóban parlagfű
Választhatjuk mi a legjobb készítményt a gyomnövény ellen, de azt nem a megfelelő időpontban használjuk. A parlagfű legérzékenyebb állapota a 2-4 leveles állapot, így a kezelésünk sikertelen lesz. Tehát lényegesen fontosabb kérdés a mikor, mint hogy mivel!
Fontos, ám sokszor elhanyagolt pontja a növényvédelmi kezelések sikerességének, a hogyan kérdésköre? Itt most nem arra gondolok, hogy a permetezőnk önjáró vagy vontatott vagy esetleg légi eszköz. A növényvédőszerek hatékonyságát rengeteg tényező befolyásolja. Legyen szó a permetezéshez használt vízről, vagy akár a permetezőgép állapotáról, de már maga a fúvókák megválasztása is nagyban befolyásolja a növényvédelem sikerességét. Más cseppméret és más szórási szög szükséges egy kalászos bokrosodás időszakában elvégzett gyomirtáshoz és megint más eszköz szükséges egy kalászvédelemhez.
És végre jöhet a növényvédőszer
Ha már megválaszoltuk a Mi ellen? Mikor? Hogyan? kérdéseket, akkor jöhet magának a szernek a kiválasztása.
Az esetek többségében, ha a három kérdésre megvana válasz, akkor a növényvédőszer költsége már sokkal alacsonyabb lehet, mivel nem egy mindenre ható csodaszert kell használnunk, hanem csak a cél ellenséget kikapcsoló készítményt. Nagyjából ezt nevezhetjük integrált növényvédelmi szemléletnek, aminek alkalmazása a gazda pénztárcájának is tetszeni fog.
Ha esetleg érdekel egy ilyen szemléletű növényvédelmi szakirányítás, akkor nézd meg a Morva Növénydoki Növényvédelmi Szakirányítási Szolgáltatását!
De milyen növényvédelmi szakirányítási szolgáltatásai vannak a Morva Növénydokinak?
Még mielőtt rátérünk a növényvédelmi szolgáltatásaink részletezésére valamit itt le kell szögeznem:
Független növényvédelmi szakirányítók vagyunk!
Ez azt jelenti, hogy semmilyen kereskedelmi és gyártó kapcsolatunk sincs.ű
Egyetlen érdekünk van: ügyfeleinknek a leghatékonyabb és legköltséghatékonyabb növényvédelmi technológia kialakítása. Tehát nekünk csak a gazdálkodók érdekei a legfontosabbak, mindegy hogy hol és kinél vásárolnak, csak az számít, hogy az adott problémára a leghatékonyabb és egyben a legolcsóbb készítményt használják fel.
Most már nézzük a szolgáltatásinkat
Alap növényvédelmi szakirányítás
Egy évtizedes múltra tekint vissza a Morva Növénydoki növényvédelmi szakirányítói tevékenysége és csak ebben az évben kezdődik meg ennek a szolgáltatásnak a bevezetése. Hogy miért? Előbb nézzük meg mit vállalunk ügyfeleinknek ebben a szolgáltatásban.
A szolgáltatás tulajdonképpen egy sajnos már köztudatban lévő vény író szolgáltatás, de azért mégse. A szolgáltatás keretein belül vállaljuk ügyfeleinknek az elektronikus vények megírását, ami ahhoz szükséges, hogy az I. forgalmi kategóriába tartozó készítményeket megvásárolhassák. Ezen felül folyamatos telefonos kapcsolattartást biztosítunk a gazdálkodóknak, ahol átbeszéljük az adott problémára a lehető legoptimálisabb készítményeket.
Miért nem volt eddig ez a szolgáltatás és miért lett most mégis?
Alapvetésem, hogy íróasztal mögül nem lehet növényvédelmi szakirányítást végezni!
Tehát egy jó növényvédelmi szakirányító a terepen követi nyomon folyamatosan a növények állapotát, illetve az „ellenségek” jelenlétét. Ugye visszacsatolunk a Mi ellen? Mikor? Hogyan? Mivel? kérdéssorozatra. Tehát véleményem szerint a nem kijárós növényvédelmi szakirányítás kissé szakmaiatlan. Ezen felül minden ilyen szerződéssel rendelkező ügyfelünknek heti rendszerességű figyelmeztető levelet fogunk küldeni, hogy milyen problémákkal szembesültünk a héten és arra milyen megoldást javasolunk!
De akkor miért kerül mégis bevezetésre a szolgáltatási palettánkon?
Mert sajnos folyamatos igény van rá! Nem egy telefonbeszélgetésem volt már termelőkkel arról, hogy nem tudnak a legolcsóbb helyről vásárolni növényvédőszert, mert le vannak szerződve egy kereskedelmi képviselővel, ezért csak onnan vásárolhatnak I. forgalmi kategóriájú készítményt. Volt olyan beszélgetésem is, amikor a termelő egy készítmény vásárlásánál egy kultúrában többet vesztett ezen, mint ha velünk leszerződött volna és az olcsóbb helyről vásárolta volna a növényvédőszert. Ezt a beszélgetést követően kinyílt a zsebembe a bicska. Egyszerűen nem tudom lenyelni azt, hogy csak azért egy termelő éves szinten milliókat bukjon, mert egy kereskedő a növényvédelmi szakirányítási képzettségét arra használja, hogy magához láncolja a termelőt és milliós profitot realizáljon. (Természetesen nem minden kereskedelemben dolgozó kolléga ilyen, még mielőtt megint fegyelmi bizottság elé akarnátok állítani, akinek nem inge ne vegye magára.)
Összegezve az idén el kezdtem hinni abban, hogy ebbe az „alap” növényvédelmi szakirányítási szolgáltatásba is bele tudjuk tenni a szakmaiságot. Ha érdekel ez a szolgáltatás akkor nézz körül Növényvédelmi Szakirányítási Szolgáltatásunk oldalán!
Prémium növényvédelmi szakirányítás
Elértünk a szerelem gyermekemhez. A független növényvédelmi szakirányító munka csúcsához. Ebben a szolgáltatásunkban természetesen minden benne van, ami az „alap” szolgáltatásunkban is szerepel. Ezen felül minden ügyfelünk minden tábláját két heti rendszerességgel átjárjuk. Folyamatosan végig kísérjük a kultúrnövény fejlődését és természetesen az ellenségek helyzetét is figyeljük. Ezt folyamatosan dokumentáljuk is saját rendszerünkben.
Az ügyfelek tábla szinten kapják meg a szükséges növényvédelmi beavatkozásokat, hatóanyag szinten. Ezt úgy képzeljétek el, hogyha szükséges növényvédelmi kezelés, akkor kaptok egy kezelési előírást, milyen hatóanyagot kell felhasználnotok és természetesen hozzá azt is, melyik készítményeket lehet hozzá megvásárolni. Ezután a gazdálkodók a saját kereskedelmi kapcsolataikat kihasználva a lehető legolcsóbb készítményt vásárolhatják meg.
Sokan elfelejtik, hogy a növényvédelem nem a permetszerekről szól. Tehát a folyamatosan terepi diagnosztika alkalmával az ügyfeleinknek agrotechnikai beavatkozásokat is javaslunk. Ha azt látjuk, hogy a növények tápanyagutánpótlásra szorulnak, azt jelezzük a gazdálkodóknak, tápanyagutánpótlási javaslattal. Nem csak addig figyelünk a növényekre, amíg azok a táblán vannak. A tarlót is rendszeresen vizsgáljuk, hogy a legmegfelelőbb tarlóápolási munkákat tudják ügyfeleink elvégezni.
Összegezve:
Véleményem szerint ez a növényvédelmi szakirányítás csúcsa, én ennek szenteltem a pályafutásomat, ami nem volt egyszerű, hiszen az „ingyenes” szolgáltatásokkal versenyzek, mondjuk így sem vagyunk szerintem drágák nagyjából 50 kg búza árát kérjük el éves szinten ezért a szolgáltatásért hektáronként. Ha érdekel a dolog ne habozz kattints a Morva Növénydoki Növényvédelmi Szakirányítás Szolgáltatására.
Precíziós növényvédelmi szakirányítás
Ugyan az előbb azt mondtam, hogy a „prémium” szolgáltatásunk a csúcs, akkor ez mi? Talán azt mondhatom, hogy a krém vagy a cseresznye a krémen. Ennek a szolgáltatásnak az alapvető feltétele, hogy precíziós kijuttatásra alkalmas gépparkkal rendelkezzen a gazdálkodó. Ha ez megvan, akkor lehet gondolkodni ezen a szolgáltatáson. Tulajdonképpen mindent tartalmaz, amit a „prémium” szolgáltatás tartalmaz. Ezeken felül tartalmazza a táblák differenciált tápanyagkijuttatási térképeit. Legyen szó alap trágyázásról és utána a fejtrágyázásokról. A folyamatos terepi diagnosztikák alkalmával, ha foltszerű gyomosodási problémákat találunk, akkor erre azonnal elkészítjük a differenciált gyomirtási térképeket.
Miért csak gyomirtási térképek?
Sajnos itt is sok a félrevezetés és az össze vissza informálás. Precíziós növényvédelmi beavatkozásokat csak POSZT gyomirtások alkalmával lehet végrehajtani. Ennek nagyon egyszerű oka van. A felmérések során távérzékelési eszközöket tudunk használni, amik már a mai világban igen nagy felbontásúak, de ahhoz még mindig nem elég precíz, hogy egy kialakulóban lévő gombás vagy kártevő fertőzöttséget észrevegyen.
Talán sokan szembesültetek a gabonákban a törpülés vírusával, aminek vírus vektora a levéltetvek. A vírus terjesztése a próba szívások során történik meg, ilyenkor tulajdonképpen növényenként maximum 1 levéltetű van jelen. Tehát egy gombostűnél kicsit nagyobb helyen történik károsítás, ezt távérzékelési eszközökkel lehetetlen észrevenni. Emiatt ha kritikus időszakban a terepi diagnosztika alkalmával több helyen találunk szárnyas betelepűlő levéltetű egyedeket kénytelenek vagyunk teljes felületen kezeli az állományt.
De nézzünk egy másik példát: A gabona vonalon maradva egy kezdeti vetésfehérítő kártételnél csak az imágók érési táplálkozását látjuk, illetve a tojás csomókat általában az alsóbb leveleken. Ebben az esetben sem tudjuk segítségül hívni a térinformatikát kénytelenek leszünk a teljes felületet kezelnünk, hogy megelőzzük azt a kártételi mértéket, amikor már ugyan azonosítható lenne távérzékeléssel, de akkor már akkora a kár, hogy az már terméseredményben meglátszana. Tehát nincs gazdasági értelme a dolognak.
De hol van értelme akkor?
Az említett POSZT gyomirtási feladatoknál ideértve az állományok lombtalanítását is, hiszen tulajdonképpen az is egy POSZT gyomirtási technológia. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a terepen azonosítunk egy foltszerű gyomproblémát, tipikusan évelő gyomok, de volt már napraforgóban foltszerű vadkender fertőzésről is esetünk. Azonnal kivonulunk egy mezőgazdasági monitoring drónnal és lerepüljük a táblát és a gazdálkodó 1 napon belül megkapja a kijuttatási térképet a hozzá használandó növényvédelmi előírással együtt. A valóságban ez azt szokta jelenteni, hogy ezek a sokszor igen drága kezelések a tábla 10-30% fognak csak vég bemenni, tehát a gazdálkodó 90-70%-os növényvédőszer megtakarítást fog realizálni. Talán, ami a legfontosabb, hogy nem csak anyagilag jár jól, de még a környezetet is maximálisan óvja.
Ha szeretnél további információkat erről, vagy csak szeretnéd átbeszélni neked melyik szolgáltatásunk volna a legoptimálisabb, akkor nézd meg Növényvédelmi Szakirányítás Szolgáltatásunkat, töltsd ki az űrlapot és beszélgessünk a dologról.
Ha tetszett a cikk és a lehető leghamarabb szeretnél értesülni a mezőgazdaságot érintő aktualitásokról, akkor iratkozz fel hírlevelünkre.
Üdvözlettel: Morva Tamás