fbpx

Rezes lemosó permetezés – tudnivalók

A lemosó permetezést ősszel és tavasszal javasolt kivitelezni, amennyiben szívesen olvasnál bővebben arról, hogyan, mikor, mit és mivel érdemes végezni, megtekintheted korábbi blog bejegyzéseinket. Az őszi lemosó permetezésről ide kattintva tudhatsz meg többet, míg a tavaszi lemosó permetezést itt tudod tanulmányozni.

Réztartalmú lemosó permetszerek

Mielőtt belevágunk a lemosó permetezésbe, mindenképp vizsgáljuk meg növényeinket, hogy kiderüljön milyen típusú kártevőkkel van dolgunk. Az alábbi táblázatban bemutatjuk, hogy egyes permetezőszerek milyen betegségekkel szemben hatékonyak.

Kártevő típusa Ajánlott permetezőszer
Levéltetű Kénes permetezőszer, mészkénlé
Pajzstetű fertőzés Olajos permetezőszerek
Gombás megbetegedések Bordói lé 2%-os oldat
Baktériumok, gombák Réztartalmú permetezőszerek

Előfordulhat, hogy permetlé keverését tartjuk előnyösebbnek, ebben a témában készült korábbi cikkünk segítség lehet a megfelelő anyagok és arányok eltalálásához. A permetszerek keverhetőségéről készült blog bejegyzésünket ide kattintva tudod megtekinteni.

A réz ionok vízben oldódva már kis koncentrációban is hatékony baktérium- és gombaölők. A réz szemcse mérete, eloszlása, valamint a formuláció egyaránt befolyásolják a hatékonyságot. Alapos rezes lemosó permetezéshez az erre a célra kifejlesztett kontakt hatású réz hatóanyagú készítményeket javasolt alkalmazni, mint:

  • Bordói keverék lé, 3-4% töménységben
  • Tribázikus rézszulfát, 4-5% töménységben

Növények permetezése

Rézgálic lemosó permetezés házilag

A rezes permetezéshez használatos bordóilé otthon is elkészíthető, rézgálicból és oltott mészből. 100 liter 1 százalékos bordói lé elkészítéséhez szükséges:

  • 1 kg rézgálic
  • 1 kg oltott mész
  • víz
  • lakmuszpapír

A rézgálicot langyos vízben kezdjük feloldani, majd az átszűrt oldatot tovább hígítjuk vízzel, míg el nem éri a mennyiség az 50 litert. A mésztejhez 1 kg oltott meszet használunk fel. Elsőként feltörjük kevés vízzel, majd felöntjük szintén 50 literig. Egy másik edénybe szűrjük át a mésztejet, majd folyamatos kevergetés mellett adagoljuk hozzá a rézgálic oldatot. A sorrendet NE cseréljük fel!

Bordói lé házi keverésénél figyeljünk arra, hogy kémhatása semleges vagy gyengén lúgos kell legyen (7,0 pH felett), valamint mindenképp teszteljük savasságát az erre használható lakmuszpapírral.

Összegzés

Cikkünkben alaposan körbejártuk a rezes lemosó permetezés témáját, valamint bemutattuk hogyan készíthető el házilag a bordóilé. Amennyiben permetezéssel, e-permetezési napló vezetésével kapcsolatos kérdésed van, tájékozódj növényvédelmi szaktanácsadás szolgáltatásunkról és vedd fel velünk a kapcsolatot!