fbpx

Tápanyag gazdálkodási terv

A tápanyag gazdálkodási terv készítése minden olyan gazdálkodónak szükséges, aki használ fel a termesztése során műtrágyát. Az új kötelező gazdálkodási naplóba fel kell tölteni a tápanyag gazdálkodási terveket, így nagyon hamar kiderül, ha nem rendelkezel vele. Ne bízd a jó szerencsére bízd inkább profikra, hogy minden rendben legyen.

 

Bízd rám tápanyag gazdákodási terved készítését

Többféle tápanyag gazdálkodás terv létezik, ezek közül mindegyik megírására rendelkezünk a kellő jogosultságokkal. Ne neked kelljen utánajárni mire is van szükséged, mi megtesszük ezt helyetted.

Mérlegszámításos tápterv

Amennyiben nem nitrátérzékeny területen gazdálkodsz és nem vagy AKG-s akkor neked erre van szükséged!

Szűkített laborvizsgálatra alapozott tápterv

Ha nitrátérzékeny területen gazdálkodsz és használsz fel műtrágyát, akkor szűkített laborvizsgálatra alapozott tápanyag gazdálkodási tervre lesz szükséged!

Bővített laborvizsgálatra alapozott tápterv

Amennyiben AKG támogatásban részesülsz minden év szeptember 30.ig rendelkezned kell a következő évi növényekre vonatkozólag bővített laborvizsgálatra alapozott tápanyag gazdálkodási tervvel!

Lombanalízisre alapozott tápterv

AKG-s ültetvényed van? Akkor nem csak bővített laborvizsgálatra kell alapoznod a tápanyag gazdálkodási tervedet, hanem szeptember 30-ig el kell készítettned a lombanalízisre alapozott tervedet!

Ajánlatért forduljon hozzám bizalommal!

Tápanyag gazdálkodási terv kötelező tartalmi elemei

  1. Alap adatok feltüntetése
    • Gazdálkodó neve
    • Blokkazonosító
    • Tábla azonosító
    • Terület méret
    • Gazdálkodási év
    • Termesztendő növény
    • Várt terméshozam
Tápanyag gazdálkodási terv kötelezően töltendő adatai

          2. Korrekciós szempontok

    • Ha nitrátérzékeny a terület akkor nitrogén kijuttatási maximumokat fel kell tüntetni
    • Előző évi növénykultúra által visszahagyott hatóanyag mennyiséget fel kell tüntetni
Tápanyag gazdálkodási terv készítése során ügyelni kell a korrekciós szempontok feltüntetésére

          3. Maximálisan kijutattható műtrágya hatóanyagtartalma

    • A tervben szerepelnie kell a maximálisan kijuttatható műtrágya hatóanyag mennyiségeknek
    • Fontos megjegyezni, hogy szervestrágya kijuttatásánál adható ki magasabb hatóanyag tartalom is. Együttesen is használható szerves és műtrágya, de a hasznosuló szervestrágya hatóanyag tartalma és a kijuttatott műtrágya hatóanyag tartalma nem haladhatja meg a tervben szereplő maximálisan kijuttatható hatóanyag tartalmat
    • A tápanyag gazdálkodási terv minid a kijuttatható maximális hatóanyag tartalmat jelzi, ettől a gazdálkodó kevesebbet juttathat ki!

          4. AKG támogatásban rész vevő gazdálkodóknak

    • A tervnek tartalmaznia kell egy maximálisan és minimálisan kijuttatható szervestrágya kalkulációt is.
    • Ellenőrzések során különösen, ha ténylegesen el akar számoltatni a gazdálkodó istállótrágyázást ezt mindig kérik az ellenőrök!
    • Fontos, hogy nemcsak a kijuttatott hatóanyagnak kell szerepelnie rajta, hanem az első évben hasznosuló nitrogén mennyiségének és a műtrágyával kiegészíthető mennyiségnek is!
AKG támogatásban részt vevő gazdálkodóknak fel kell tüntetni a maximálisan és minimálisan felhasználható istállótrágya mennyiségét

Miért fontos a jó tápanyag gazdálkodási terv?

Igazából két fontos dolog miatt fontos a jó tápanyag gazdálkodási terv készítése!

  1. Hivatalok felé történő megfelelés: Azon gazdálkodók, akik mezőgazdasági terményt állítanak elő, a felhasznált műtrágya mennyiségét tápanyag gazdálkodási terv számítás alapján kell meghatározniuk.
  2. Gazdaságosság: Rengetegszer találkozunk azzal, hogy a gazdálkodók nem megfelelően határozzák meg a tápanyagok mennyiségét. A mai gazdasági helyzetben véleményem szerint elengedhetetlen, hogy a lehető legoptimálisabban termeljünk. Ez fog óriási segítséget, ha a tápanyag gazdálkodási terv készítés profi módon zajlik. Sokszor látjuk, hogy egyes hatóanyagokból „feleslegesen” juttatnak ki a gazdálkodók, míg olyan hatóanyagokból, amiből hiány van nem juttatnak ki. Egy jó tápanyag gazdálkodási tervvel képet kaphatnak a gazdálkodók hova mit és mennyit kell kijuttatni, ami óriási versenyelőny!

Miért érdemes velünk készíttetni a tápanyag gazdálkodási tervet?

Több mint tíz éve foglalkozunk tápanyag gazdálkodási terv készítésével, ezalatt az idő alatt számtalan ellenőrzésen vettünk már részt. Saját feljesztésű tápanyag gazdálkodási terv programunkat folyamatosan úgy fejlesztettük, hogy minden támogatásnak és minden ellenőrnek a legmegfelelőbb legyen, így biztos lehetsz benne, ha mi készítjük a terveidet nem lesz gondod a hatósággal.

Bízd ránk a tápanyag gazdálkodási terved elkészítését 3 egyszerű lépésben!

Vedd fel velünk a kapcsolatot

Küld el vetésterved, egységes kérelmed és laboreredményeid

Vedd át a kész tápanyag gazdálkodási terved

Vedd igénybe a Tápanyag gazdálkodási terv készítése szolgáltatásunkat 3 egyszerű lépésben!

A szolgáltatás igénybevételéhez töltsd ki a lenti űrlapot 3 egyszerű lépésben. Ne izgulj az űrlap kitöltése csak egy előzetes igény a részedről, az űrlap beérkezését követően egyeztetünk az együttműködés részleteiről.

Add meg az adataidat

Kattints a gombra

Egyeztetünk részletekről

Ajánlatért forduljon hozzám bizalommal!

Gyakran ismételt kérdések tápanyag gazdálkodási terv készítésével kapcsolatban

A tápanyag gazdálkodási terv készítésének ára mindig hektár alapon számítódik.

  • Mérlegszámításos tápanyag gazdálkodási terv 750 Ft+Áfa hektáronként
  • Szűkített laborvizsgálatra alapozott tápanyag gazdálkodási terv 1.000 Ft+Áfa hektáronként
  • Bővített laborvizsgálatra alapozott tápanyag gazdálkodási terv 1.250 Ft+Áfa hektáronként
  • Lombanalízisre alapozott tápanyag gazdálkodási terv 1.500 Ft+Áfa hektáronként

A mai jogszabályi környezetben minden mezőgazdasági termény termelésével foglalkozó gazdálkodónak kötelező tápanyag gazdálkodási tervvel rendelkeznie.

A helyes kérdés, hogy milyen tervvel szükséges rendelkezni?

  • Mérlegszámításos tápanyaggazdálkodási tervvel azon gazdálkodóknak kell legalább rendelkezni, akik nem nitrátérzékeny és vagy erózió érzékeny területen gazdálkodnak, vagy nitrátérzékeny területen gazdálkodnak, de nem használnak fel semmilyen műtrágyát. Mindezeken felül azon gazdálkodók, akik VP Ökológiai támogatásban részesülnek nekik is mérlegszámításos tápanyag gazdálkodási tervre van szükségük függetlenül attól, hogy hol termelnek!
  • Szűkített laboratóriumi vizsgálatra alapozott tápanyag gazdálkodási tervvel kell rendelkezniük azoknak a gazdálkodóknak, akik nitrátérzékeny területen gazdálkodnak és használnak fel műtrágyát!
  • Bővített laboratóriumi vizsgálatra alapozott tápanyag gazdálkodási tervvel kell rendelkezniük, azoknak a termelőknek, akiknek ezt valamilyen közvetlen támogatás előírja azt. Ez tipikusan az AKG támogatás!
  • Lombanalízisre alapozott tápanyag gazdálkodási tervvel kell rendelkezniük, az AKG támogatásban részt vevő ültetvényeknek!

Itt is két eset van.

  1. Minden gazdálkodónak, akik használnak fel műtrágyát, de nem részesülnek AKG vagy ÖKO támogatásban, a műtrágyázás időpontját megelőzően kell rendelkezniük tápanyag gazdálkodási tervvel!
  2. AKG és vagy ÖKO támogatásban részt vevő gazdálkodóknak minden év szeptember 30.ig kell elkészítettni a tápanyag gazdálkodási terveiket!

Tápanyag gazdálkodási tervet csak olyan szaktanácsadó lehet, aki talajvédelmi, illetve tápanyag-gazdálkodási szakértői engedéllyel rendelkező személy vagy tápanyag-gazdálkodás, talajvédelem szakterületen regisztrált névjegyzéki szaktanácsadó. Csak, hogy biztosra menjünk a Morva Növénydoki csapat mind a két listában szerepel.