fbpx

Tarló gyomszabályozás

A gabonafélék betakarítása a végéhez ért. Most jöhet egy szusszanásnyi idő amíg pihenhetnénk, de a munka nem érhet véget. Talán a szántóföldi növényvédelem véleményem szerinti legfontosabb időszakába értünk, a tarló gyomszabályozás időszakába. Mit is jelent ez? Az év közbeni gyomirtás legnagyobb nehézségét mindig az évelők elleni védekezés okozza. Nem abban az időben jelennek meg, mint a magról kelő gyomok és sok esetben agresszívebbek és gyorsabban is fejlődnek, mint a kultúrnövényünk. Ráadásul több kultúrában kötve van a kezünk az ellenük való védekezések során.

Mit kell tudnunk az évelő gyomokról

 

Két nagy csoportra kell bontanunk az évelő gyomokat is egyszikű gyomok és kétszikű gyomok. Egyszikűek közül kiemelkedik a fenyércirok (Sorghum halapense) és a közönséges nád (Phragmites australis). A legjelentősebb kétszikű évelő gyomok közé sorolhatóak a mezei aszat (Cirsium arvense) és a selyemkóró (Asclepias syriaca). Természetesen más évelőkkel is találkozhatunk, de talán tarló gyomszabályozás időszakában ezek a legjelentősebb gyomnövények. Állományban ezen gyomok ellen igen nehézkes és talán, ami a legfontosabb igen költséges védekezni szemben a költséghatékonyabb tarlókezeléssel. Tehát mindenképpen érdemes a tarlókat is szemügyre vennünk, hogy milyen gyomflóra jelenik meg rajta.

Pont ezért a Morva Növénydoki Növényvédelmi Szaktanácsadás Szolgáltatása keretén belül, minden ügyfelünk tarlóját kéthetente szemlézzük, hogy a lehető legköltséghatékonyabb módszerrel megalapozzuk a következő évi gyomszabályozást.

 

Mire is figyeljünk a tarlón?

 

Mindenképpen fontos eldöntenünk a tarlón fejlődő gyomnövények életformáját. Mit értek ez alatt? Itt is két csoportot kell létrehoznunk az egyik magról kelő azaz T4-es életformájú gyomnövények vannak a területen vagy évelő azaz G1-2-3-4 életformájú növények. Ez azért nagyon lényeges pontja a tarló gyomszabályozásának mert a magról kelő gyomnövények esetében nem szükséges vegyszeres beavatkozás. Ha csak ezek a növények vannak a területen akkor bőven elegendő virágzásük előtt egy tarlóápolási műveletet beillesztenünk az agrotechnikánkba.

Magról kelő gyomok ellen elegendő a mechnaikai gyomirtás a tarlón

De mi a helyzet, ha évelő is van a tarlón?

 

Ha évelő gyomokat találunk a táblán és ezek nem magról kelők! Akkor a mechanikai gyomirtás nem gyomszabályozás lesz, hanem szaporítás. Sajnos az évelők gyomok mindegyik alcsoportja (jó kivétel a G4) a gyökérzetük darabolásával tulajdonképpen a vegetatív szaporítást segítünk elő. Nem egyszer lehet látni művelőeszköz általi gyomterjedéseket a táblákon, ezek mindig sávos elterjedést mutatnak, ami a természetben nem lehetséges.

De mik is ezek a G1 G2 G3 (G4) életformák

Ez már nagyon szakma és sokszor lényegtelen is gazda szemmel, de azért gyors vegyük végig.

 

  • G1 Szártarackosok (Fenyércirok, Sövényszulák, Tarackbúza) a gyökérzeten szakaszonként rügypikkelyek helyezkednek el, a gyökérzet darabolása után rügypikkelyenként új növény fejlődik.
  • G2 Gumósok (Mandulapalka, Mezei menta, Mocsári tisztesfű) a gyökérzeten különböző méretű gumók találhatóak, ezeknek a gumóknak a leválasztása a gyökérzetről azt eredményezi, hogy gumónkként újabb növény fejlődik ki a táblában.
  • G3 Szaporítógyökeresek (Mezei aszat, Selyemkóró, Apró szulák) a gyökérzet bármely darabjából képes új növényt növeszteni.
  • G4 hagymások (Gumós perje, Őszi kikerics. Üstökös gyöngyike) nem kimondottan szántóföldi gyomnövények, ha van a táblában inkább gyönyörködjünk benne, mechanikai gyomirtás nem fogja szaporítani őket.
Egyszikű évelő gyomok jelenléte a tarlón

Összegezve, ha évelő gyomok vannak a tarlón akkor mindenképpen vegyszeres gyomírtásra van szükség. De hogy ne neked kelljen bogarászni a gyomhatározót ezért a Morva Növénydoki Növényvédelmi Szaktanácsadás Szolgáltatásán belül folyamatosan figyeli a tarlódat és tájékoztat a legoptimálisabb védekezésről.

 

Kémiai védekezés

A lehetőségek tárháza van a gazdálkodók kezébe a tarló gyomszabályozás kivitelezésére. Ami lényeges évelők ellen mindig felszívódó gyomírtószert használjuk! A legkézenfekvőbb az egy és kétszikű gyomok ellen is hatékony glifozát hatóanyag alkalmazása. Ugyanakkor mindenki figyelmét felhívom, hogy ha Forgatás nélküli talajműveléses AÖP gyakorlatot választott, nem használhat fel glifozátot. Szerencsére elég sok hatóanyag közül választhat, de itt már figyelni kell a hatóanyagok specializációjára. Fészkesek ellen jó választás a klpiralid hatóanyag. Perjefélék ellen tökéletes lehet bármelyik egyszikű irtó, de ehhez mindenképpen ismernünk kell a gyomösszetételünket.

 

Precíziós növényvédelem

 

Az évelő gyomoknak van egy igen lényeges tulajdonságuk, terjedésük mindig foltszerű! Ez azt jelenti, hogy a táblára való betelepülésük után mindig jól lehatárolt területeken vannak jelen. Ha már az egész táblán megtalálhatóak akkor már jó ideje nem a megfelelő tarló kezelést választottuk.

Lényeg a lényegben, abban az esetben, ha még kezdeti fertőzésről van szó az esetek többségében a tarló 30%-nál kevesebb részében találhatóak évelő gyomok. Ekkor tud becsatlakozni a precíziós mezőgazdaság a témába. Ha valakinek van GPS rendszerrel szerelt permetezője akkor óriási öngólt lő, ha teljes felületet kezel. Egy „egyszerű” felméréssel be tudjuk határolni az évelő gyomok elhelyezkedését, ezért foltkezelésre tökéletesen alkalmasak.

 

Játszunk a számokkal

 

Vegyünk egy 100 hektáros táblát, aminek 15%-ban találhatóak évelő gyomok. Tehát a sikeres gyomszabályozáshoz bőven elegendő 15 hektárt kezelnünk. Egy egyszerű glifoztát hatóanyag hektárköltséges 6.000 forint körül alakul. Ha teljes felületet kezelünk akkor 600.000 forint lesz csak a növényvédőszer költségünk, ha viszont csak 15 hektárt kezelünk foltszerűen akkor a növényvédőszer költségünk csak 90.000 forint lesz. Ez jelen példánkban 510.000 forintnyi el nem költött költség lesz, azaz tiszta profit!

 

Természetesen cégünk ebben is tud segíteni, hiszen Növényvédelmi Szaktanácsadás Szolgáltatásunk keretén belül tudjuk vállalni ügyfeleink Precíziós Növényvédelmi Szaktanácsadását is.

Az évelő gyomok a tarlón kezelhetők a leghatékonyabban

Ha tetszett a cikk és nem akarsz lemaradni a mezőgazdaságot érintő aktualitásokról akkor iratkozz fel hírlevelünkre.

Üdvözlettel: Morva Tamás

Morvanövénydoki Kft.